بررسی مشکلات و معضلات صنعت تایر

بررسی مشکلات و معضلات صنعت تایر

در این پست از دید یک فعال در زمینه صنعت تایر، اوضاع و احوال این روز‌های تولید کنندگان تایر را بررسی خواهیم کرد. لازم به توضیح هست که شین‌تایر هیچ گونه غرضی با سازمان‌ها یا اشخاص ندارد و صرفا خلاصه‌ای از اخبار منتشر شده و اوضاع بازار را نقل می‌کند.

اوضاع بازار تایر را از 3 دیدگاه می‌توان بررسی کرد 1- خریدار نهایی 2- توزیع کننده 3- تولید کننده   در ادامه معضلات و مشکالات هر گروه را بررسی می‌کنیم با ما همراه باشید.

1- مشکلات و معضلات خریداران نهایی:

این روز‌ها اگر نیاز به تعویض لاستیک داشته باشید و به مراکز فروش لاستیک مراجعه کنید حتماً از قیمت‌ محصولات شوکه خواهید شد. چون قیمت یک جفت تایر، حداقل 2 برابر افزایش قیمت رو تجربه کرده است. برای نمونه چند مورد از شگفتی‌های قیمت بازار رو اینجا آورده‌ایم:

تایر بارز 175.70.13 قیمت سال 97: 250000 تومان

تایر بارز 175.70.13 قیمت سال 98: 600000 تومان

تایر دنا 750*16 قیمت در سال 97: 500000 تومان

تایر دنا 750*16 قیمت در سال 98: 2500000 تومان

نمونه‌های ذکر شده مشتی از خروار‌ها افزایش قیمت رخ داده در صنعت تایر هست. علاوه به این افزایش سرسام آور قیمت‌ها بعضاً تایر‌های پرمصرف حتی با قیمت‌ بالاتر هم در بازار پیدا نمی‌شود که مشکل بزرگی هست.

2- مشکلات و معضلات توزیع کنندگان:

توزیع کنندگان خرد بزرگ‌ترین آسیب را در این شرایط می‌بینند. علاوه بر این که قدرت خریدشان پایین آمده تایری هم پیدا نمی‌کنند که به خریدار بفروشند و کسب و کارشان از رونق می‌افتد. در عوض برخی از توزیع کنندگان کلان از فرصت سوءاستفاده می‌کنند و محصولات را با بالاترین قیمت ممکن روانه بازار می‌کنند.

3- مشکلات و معضلات تولیدکنندگان:

طی اخبار منتشر شده تولید کنندگان تایر سالانه فقط به 350 هزار دلار برای ادامه تولید نیاز دارند که گاهاً به دلیل عدم حمایت از تولید این ارز به تولیدکنندگان تحویل نمی‌شود و تولید کنندگان دچار مشکل می‌گردند. علی رغم مشکلات زیادی که در مسیر تولید وجود دارد تولید کنندگان نسبت به سال قبل حدوداً 50 درصد افزایش قیمت بر روی محصولات‌شان داشتند اما این افزایش قیمت در کف بازار بعضاً تا 500 درصد نیز بوده است.

علی ایحال امیدواریم با توجه مسئولین و تأمین نیاز‌های تولید کنندگان و نظارت بر بخش توزیع این اوضاع بهبود یابد. نظر شما درباره مشکلات بازار تایر چیست؟ آیا پس از گرانی تایر، تجربه خرید داشته‌اید؟ تجربیات‌تون رو با ما به اشتراک بگزارید:

نظرات بازدیدکنندگان