تایر‌های ران فلت چطور کار می‌کنند؟

تایر‌های ران فلت چطور کار می‌کنند؟

از زمان ظهور تایرهای ران فلت (1980)، این تایرها اکنون بیشترین محبوبیت را دارند. و از زمانی که کمپانی‌های تولید کننده خودرو از تایرهای ران فلت به صورت استاندارد استفاده می‌کنند، مشتریان درباره تایر‌های ران فلت، مزایای آن‌ها و نتایج استفاده از آن‌ها بییشتر کنجکاو هستنند. در این پست از شین تایر درباره این نوع تایر‌ها بحث و گفتگو خواهیم کرد. با در این بررسی کوتاه همراه ما باشید.

تایر‌های ران فلت چه تایر‌هایی هستنند؟

تایر‌های ران فلت تایر‌هایی هستنند که به شما زمان می‌دهند تا بعد از پنچر شدن تایر، بتوانید به یک تعمیرگاه یا یک مکان امن برای تعویض تایر مراجعه کنید. بعد از پنچری با تایر‌های ران فلت نمی‌توان به به طور نامحدود به مسیر خود ادامه داد و باید بعد از مدت معیینی اقدام به رفع پنچری کنید. این نوع تایر‌ها در واقع به شما زمان می‌دهند تا به یک مکان امن و یا تعمیرگاه مراجعه کنید. درباره این که بعد از پنچر شدن شما چه مدت و با چه سرعتی می‌توانید به مسیر خود ادامه دهید باید به مشخصات تایر توجه کنید. به طور مثال برای لاستیک‌های ران فلت بریجستون شما می‌توانید بعد از پنچر شدن با سرعت 80 کیلومتر در ساعت تا 80 کیلومتر را طی کنید.

تایر‌های ران فلت چطور کار می‌کنند؟

تایر‌های ران فلت در دو نوع اصلی تولید می‌شوند: سیستم‌های خود نگه‌دارنده و سیستم‌های حلقه پشتیبان. در اکثر سیستم‌های خود نگه‌دارنده، دیواره‌های تایر با مواد خاصی تقویت می‌شوند و این تایر‌ها را در برابر وقایعی که  موجب کاهش باد تایر می‌شود مقاوم می‌کند. این ساختار موجب می‌شود که بعد از پنچری طبق مشخصات تایر تا یک محدود چندین کیلومتری با سرعت خاصی حرکت کنید. تایر‌های ران فلت کومهو از این تکنولوژی بهره برده‌اند.

از طرف دیگر تایر‌های ران فلت با حلقه نگه‌دارنده از یک حلقه ساخته شده با پلاستیک سخت یا ساختار‌های دیگر برای تحمل وزن خودرو در حالت پنچری استفاده می‌کنند.

شاید استفاده از تایر‌های ران فلت بدون سیستم کنترل فشار باد یک اشتباه باشد چون در این صورت بعد از پنچر شدن شما قادر به تشخیص نخواهید بود و در نهایت با تایر‌های بدون باد مواجه خواهید شد. اما در صورتی که خودرو شما مجهز به این سنسور باشد به محض پنچر شدن تایر مطلع خواهید شد و با تایر‌های ران فلت خود به محل مناسبی برای تعویض و یا تعمیر لاستیک خواهید رسید.

مزایای تایر‌های ران فلت چیست؟

  • تایر‌های ران فلت به دلیل داشتن دیواره‌های مقاوم، کمتر دچار ترکیدگی خواهند شد.
  • مجبور نیستید که در شرایط خطرناک و در جاهای نامناسب مثل وسط خیابان تعویض تایر رو انجام بدید.
  • در مواقعی که تایر‌ شما پنچر شده است، این نوع تایر‌ها پایداری بیشتری نسبت به تایر‌های مرسوم دارند.

با توجه به این که امروزه ایمنی خودرو‌ها برای مشتریان بسیار حائز اهمیت شده، انتظار می‌رود که محبوبیت تایر‌های ران فلت همچنان رو به افزایش باشد. با توجه به این که تایر‌های ران فلت با سیستم کنترل فشار باد به راحتی کار می‌کنند، انتظار می‌رود که فقط مسئله زمان برای مرسوم شدن این نوع تایر‌ها وجود دارد.

نظر شما درباره این نوع تایر‌ها چیست؟ آیا تا به حال از این نوع تایر‌ها استفاده کرده‌اید؟ نظرتون رو با دیگران به اشتراک بگزارید!

نظرات بازدیدکنندگان