چطور از ترک خوردن تایر جلوگیری کنیم؟

چطور از ترک خوردن تایر جلوگیری کنیم؟

ترک خوردن تایر‌ها یک عارضه شایع در بین تایر‌هاست که در موارد حاد ممکن است موجبات ترکیدن تایر را هم فراهم آورد. این عارضه حتی در بین برند‌های معروف هم گاهی مشاهده می‌شود و مختص تایرهایی با کیفیت معمولی نیست. مهم‌ترین عوامل به وجود آورنده ترک‌ها در تایر، کم بودن فشار باد در تایر‌ها، ساکن ماندن بیش از اندازه خودرو و دمای بالا است. اگر چه می‌توان با رعایت چند نکته ساده مثل: تمیز نگه داشتن تایر‌ها، جلوگیری از تابش مستقیم نور خورشید به مدت طولانی، تعویض تایرها بعد از مدت معلوم و... از این عارضه جلوگیری کرد. در ادامه ابتدا به راهکار‌های جلوگیری از به وجود آمدن ترک در تایر‌ها و سپس راهکار‌های نگه داری از خودرو‌های پارک شده پرداخته‌ایم با ما همراه باشید:

ترک خوردن لاستیک
تصویر متعلق به تایری از برند هانکوک است. دلیل ترک خوردگی نگه‌داری در شرایط نامناسب است. هانکوک یکی از بهترین تولید کنندگان تایر در جهان است.

راهکار‌های جلوگیری از ترک خوردن با نگه‌داری صحیح

تایر خودرو

شست و شو

یکی از عمده‌ترین راه‌های جلوگیری از ترک خوردن تایر شست‌شوی ماهانه آن‌ها با آب و صابون است. این کار علاوه بر زدودن مواد مضر و آسیب رسان از تایر‌های شما محاظت کرده و آن‌ها را براق و زیبا نشان خواهد داد. اگر تایر‌های شما ترک خورده‌اند حتماً برای جلوگیری از گسترش آن‌ها از محصول پاک کننده آب و صابون استفاده کنید.

براق کننده‌ها

اگر خواستید یک لطف بزرگ اتومبیل خود بکنید حتما از اسپری‌های براق کننده و محاظت کننده تایر استفاده کنید. برای این کار پس از شست و شو دادن تایر با آب و صابون، اسپری‌ را از فاطله 10 سانتی روی تایر بپاشید و با یک پارچه کتان محلول پاشیده شده را روی تایر بکشید. سپس 5 تا 10 دقیقه به تایرها فرصت دهید تا مواد جذب تایر شود پس از آن می‌توانید با خیال آسوده رانندگی کنید.

تنظیم فشار باد

تنظیم نبودن فشار باد تایر‌های یکی دیگر از عوامل به وجود آورنده ترک در تایر‌هاست. رانندگان باید توجه داشته باشند که در صورت کم بودن فشار باد، امکان ترک خوردن تایر بالا می‌رود. همچنین در صورت بالا بودن فشار باد تایر هم امکان ترکیدن تایر وجود خواهد داشت. پس رانندگانی که خودرو آن‌ها به سیستم کنترل فشار باد هوشمند مجهز نیست حتما در فواصل زمانی معین نسبت به تنظیم نمودن فشار باد تایر‌ها اقدام کنند.

تعویض تایر‌های قدیمی

سعی کنید تایرهای قدیمی را با مدل‌های نو جایگزین کنید. در تایر‌های قدیمی علاوه بر بالا بودن احتمال ترکیدن، احتمال بالایی در ترک خوردن هم خواهند داشت و خودرو را دچار مشکل خواهند کرد. پس اگر از تاریخ تولید تایر‌های شما زیاد گذشته آن‌ها را تعویض کنید.

راهکار‌های نگه‌داری از خودرو‌های پارک شده

تایر خودرو

حرکت دادن خودرو

اگر خودرو شما برای مدت زیادی پارک خواهد شد. مطمئن شوید که حداقل یک بار در ماه حرکت خواهد کرد. این کار علاوه بر این که از ترک خوردن تایر‌ها جلوگیری خواهد کرد از خراب شدن دیگر قطعات خودرو هم جلوگیری می‌کند.

جلوگیری از تابش مستقیم خورشید

عمده‌ترین دلیل ترک خوردن تایر‌های خودرو تابش مستقیم نور خورشید به مدت طولانی به آنهاست. برای رهایی از این مشکل شما می‌تواند در مواقعی که از خودرو استفاده نمی‌کنید آن را در گاراژ یا در زیر چادر نگه داری کنید.

جلوگیری از قرار گیری خودرو در کنار مشتقات نفتی

مواد نفتی با تایر‌ها واکنش می‌دهد و باعث ترک خوردن تایر‌ها می‌شود و در موارد حاد موجب ترکیدن تایر خواهد شد. پس از تماس تایر‌ها با مواد نفتی خودداری کنید.

در مطالب ارائه شده سعی کردیم شما را با عوامل به وجود آورده ترک در تایر‌ها آشنا کنیم. اگر شما هم نظری در این مورد دارید و یا در مورد ترک خوردن تایر‌ها تجربه‌ای داشته‌اید آن را با ما و دیگران به اشتراک بگزارید.

نظرات بازدیدکنندگان